HABERLER

KYK Sorgulama İle Yedek Liste Yurt Kayıtları

KYK Sorgulama İle Yedek Liste Yurt Kayıtları

20.04.2015

KYK sorgulama yaparak yurt ve krediler için bilgi alabilirsiniz. KYK sorgulama ile ilgili detaylar ve KYK sorgulama işlemlerini haberdeki adımları takip ederek bulabilirsiniz

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sunulan yurt ve kredi hizmetlerine dair bilgiler, KYK internet sitesi üzerinden paylaşılmaktadır. Yurt ve kredi imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların, resmi internet sitesi üzerinden duyuruları takip etmesi gerekir. Böylece sorgulama ve başvuru tarihlerini kaçırmadan yurt ve kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

KYK yurtları için başvuru tarihlerinden itibaren talepler alınmaktadır. Alınan talepler doğrultusunda hem yedek hem de asil yurdu kazanan kişiler belirlenmektedir. Yeni eğitim döneminin başlamasının ardından, başvuru sonucunda asil kayıt hakkı kazanan kişiler, başvuru yaparak yurttayerleşebilmektedir. Yedek listeler ise asıl başvurular yapıldıktan sonra devreye girmektedir. Özellikle asil kayıt hakkı kazanan fakat kayıt yaptırmayan kişiler nedeniyle oluşan boşluk, yedek kişiler ile doldurulmaktadır. Bunun yanında dönem arsında ya da dönem içerisinde de yurtta alım yapılabilmektedir. Öğrencilerin yurttan çıkması ya da öğrenime ara vermesi ile kaydını sildirmesi ile birlikte, yedek kişilerin yurda kayıt hakkı olabilmektedir.

KYK sorgulama yaparak yurt başvuru sonucunuzu görebilirsiniz. Böylece yedek mi yoksa asil mi olduğunuzu görerek, yurt takibinizi yapabilirsiniz. Yedek listeleri birinci ve ikinci gibi isimler ile adlandırılmaktadır. Özellikle üniversite yurtlarına ilginin çok olduğu yerlerde tüm öğrenciler uzun listelerde yedek olarak sıralanmaktadır. Site üzerinden yapılan duyurularda ise 27. Yedek listeden kayıt hakkı kazanan gibi ibareler yer alarak, öğrencilere bilgi verilmektedir.

Sadece yurt için değil, kredi gibi durumlarda da KYK sorgulama yapabilir ve kredi kazanıp kazanmadığınızı görebilirsiniz. İnternet portalüzerinden her türlü bilgi alınmasını kolaylaştıran ve sorgulama ekranları açan KYK; bu açıdan size tam destek sağlayacaktır.

Tüm bilgiler doğrultusunda Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden yapabileceğiniz belirtilen işlemler sayesinde üniversite eğitiminizi çok daha kolay bir şekilde yapabilir ve ihtiyaçlarınızı devlet üzerinden giderebilirsiniz. Hizmetlerden yararlanmak için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Diğer Haberler

sayfayı yukarı taşı