HABERLER

Uçaklarda Kullanılacak Yeni Lazer Hız Sensörü Hava Moleküllerini Kullanıyor.

Uçaklarda Kullanılacak Yeni Lazer Hız Sensörü Hava Moleküllerini Kullanıyor.

20.07.2016

İngiliz savunma ve havacılık firması BAE Systems'den bilim insanları yıllardır çılgın teknolojiler üreterek ön plana çıkıyor.

İngiliz savunma ve havacılık firması BAE Systems’den bilim insanları  yıllardır çılgın teknolojiler üreterek ön plana çıkıyor. Daha öncesi Formula 1 süspansiyonlarını kullanan zırhlı araçlar, kemik iletimi ile iletişim sağlayan askeri kasklar , tümüyle moleküler 3d yazıcılarda yazılacak İHAlar gibi geleceğe yönelik projeler üreten firma ultraviyole lazerler kullanarak havadaki hızı ölçecek bir teknoloji geliştiriyor.

Normalde havadaki hızı ölçmek için pitot tüpleri adı verilen, statik hava basıncıyla uçuş yönündeki harekette kaynaklanan basınç farkından yola çıkarak hızı ölçen sistemler vardır. Pitot tüplerinde genelde ısıtma aparatları vardır, fakat yine de gerçekten soğuk olduğunda buzlanabilirler. Ayrıca doğalara gereği kuşların çarpmasından etkilenebilir ve özellikle düşük hızlarda çok doğru olmayabilirler.

LASSI yani Lazer Hava Hızı Ölçme Cihazı(Laser Air Speed Sensing Instrument) adı verilen cihaz BAE’den bilim insanları tarafından geliştirildi. Yeni teknoloji hava basıncı yerine lazer kullanıyor. Lazer çevreleyen hava molekülleri tarafından yansıyan ışıktan sönümlenen ışığı ve yansıyan ışının rengindeki değişimi kullanıyor.

Yani Doppler etkisini kullanıyor. Doppler etkisine örnek olarak polis siren verilebilir; araba yaklaşıp uzaklaştıkça frekans değişiminde ses değişir. Doppler etkisi sayesinde kalp ritmi ya da damarlar görüntülenebiliyor. Yani pek çok alanda kullanılan bir bilimsel olaydır. Ayrıca lazer ışınının frekansı da,detektörden yansıyıp geri gelen bağıl hıza bağlı olarak değişir.

Normalde bu UV ışın insan gözü tarafında  seçilmese de, renk değişimi sistemin dedektörü tarafından seçilebilir. Özellikle yansıyan ışıktaki büyük renk değişimi, uçağın etrafında daha hızı hava moleküllerini hareket ettiğine işaret ediyor, bu nedenle daha hızlı gittiği anlaşılır.

BAE LASSI’nin testi için bir yer aracı ve rüzgar tüneli kullandı. Önümüzdeki 5 yıl içinde ise bu sistemi küçülterek uçaklarda kullanmayı hedefliyor. Bu sayede daha hassas hız ölçümleri ve düşük hızlarda doğru ölçümler yapılması düşünülüyor. Ayrıca bu sayede daha aza bakım gerektiren hız ölçüm sistemleri kullanılabilecek.

Kaynak : BAE Systems  

http://www.gercekbilim.com

Diğer Haberler

sayfayı yukarı taşı